Ciało,  Pozostałe,  Twarz,  Włosy

Cykl zabiegów “Piękna i trwała opalenizna” – Beta karoten

CYKL ZABIEGÓW “PIĘKNA I TRWAŁA OPALENIZNA” – BETA KAROTEN, CZYLI DZIAŁANIE I OCHRONA OD ŚRODKA

Kolejny raz – jak obiecałam, tak robię, bo słowo Wam dane to dla mnie świętość:)! Zaczynam cykl postów, które pozwolą Wam cieszyć się piękną i zdrową opalenizną.
Najważniejszy jest proces przygotowawczy – czyli czynności, które zalecam wykonać, aby przede wszystkim zmniejszyć ryzyko poparzeń słonecznych, uszkodzenia DNA, przyspieszenia procesów starzenia się skóry oraz wystąpienia czerniaka.

Beta karoten – o nim będzie pierwszy post.

CZYM SĄ KAROTENOIDY?

Karotenoidy są silnymi przeciwutleniaczami, które mają działanie lecznicze. Wyodrębniono 600 rodzajów karotenoidów, jednak sześć z nich jest wykorzystywana przez nasz organizm. Największą aktywność wykazuje opisywany przeze mnie beta-karoten.

ŹRÓDŁA BETA KAROTENU

Beta karoten, który jest prekursorem znanej witaminy A, występuje głównie:

– w owocach: arbuz, brzoskwinia, mango, melon, morele, śliwki, wiśnie i pomarańcze,

– w warzywach: marchew, bakłażan, brokuły, dynia, pomidor, szpinak, bataty i natka pietruszki,

– w algach morskich,

– w suplementach diety w postaci tabletek i kapsułek dostępnych w aptece.

WŁAŚCIWOŚCI BETA KAROTENU

Beta karoten działa ochronnie na grasicę, która jest głównym gruczołem układu immunologicznego, dzięki czemu wzmacnia odporność i chroni przed infekcjami. Badania naukowe potwierdzają, że im wyższe stężenie karotenoidów w surowicy krwi bądź im większe jest ich spożycie, tym rzadziej występują zaburzenia komórkowe. Udowodniono też korzystny wpływ na funkcję białych krwinek.
My znamy najczęściej beta karoten z jego wpływu na barwnik skóry podczas opalania. Stosuje się go jako czynnik osłaniający w fotodermatozach, kiedy zalecana jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Najprawdopodobniej, beta karoten ma również działanie zmniejszające ryzyko zachorowań na raka wargi, przełyku, krtani oraz płuc.

Co więcej, karotenoidy chronią przed:

– kurzą ślepotą, czyli zaburzeniem widzenia w warunkach słabego oświetlenia,

– wysuszaniem, rogowaceniem i łuszczeniem się skóry,

– kruszeniem i wolnym wzrostem paznokci,

– wysuszaniem i łamliwością włosów,

– suchością śluzówek,

– zaburzeniem wzrostu u dzieci,

– zaburzeniami płodności u osób dorosłych.

JAK STOSOWAĆ BETA KAROTEN W FORMIE TABLETEK?

Najlepiej zacząć przyjmować suplement diety w formie tabletek i kapsułek już na miesiąc przed planowanym urlopem albo ekspozycją słoneczną. Jednak nie jest jeszcze za późno i można spokojnie zaopatrzyć się w wybrany specyfik oraz zacząć wspomagać się od wewnątrz. Beta karoten, jak wspomniał,am “zbuduje” nam wymarzoną, zdrową i trwalszą opaleniznę. Zabezpieczy – co najważniejsze, skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV i jej fotostarzeniem się.

DIETA

Pamiętaj, że to co jemy, ma główny wpływ na nasze zdrowie i wygląd, dlatego zalecam włączenie do jadłospisu podanych wcześniej produktów, które są bogate w karotenoidy, w tym – w najskuteczniejszy z nich beta karoten. W odróżnieniu od suplementów z apteki, warzywa i owoce zawierają w pełni przyswajalne składniki, które zadziałają skuteczniej, niż sztuczne zamienniki.

Połącz dietę i suplementację, by mieć pewność, że jesteś w pełni chroniona od wewnątrz i gotowa na bezpieczniejsze opalanie a Twoje marzenia o intensywnym, brązowym odcieniu skóry na pewno się spełnią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *