Domowe zabiegi odmładzające,  Twarz

Rolowanie – czyli odmładzająca moc mikronakłuć

Jak co tydzień, w sobotę albo niedzielę, robię sobie dzień tzw. „rolowania”. Nie ma skuteczniejszych zabiegów odmładzających z zakresu kosmetologii, niż stymulacja skóry mikronakłuciami. Przeczytałam niedawno w literaturze fachowej, że wykonano badania naukowe, które potwierdziły, że odmładzające działanie nakłuć działa na skórę bardziej stymulująco i naprawczo niż laser frakcyjny.

CO DAJE MIKRONAKŁUWANIE SKÓRY?

Mikronakłuwanie jest metodą, która w bardzo intensywny sposób stymuluje proces gojenia się obszaru poddanego zabiegowi. Miejscowy, niegroźny stan zapalny, wywołany mikronakłuciami, uruchamia produkcję kolagenu i elastyny w efekcie czego, uruchamiane zostają procesy naprawcze i odmładzające naszą skórę. Już po pierwszym zastosowaniu zauważyć można zniknięcie drobnych linii, redukuję płytkich zmarszczek, wygładzenie, ujędrnienie i wymodelowanie owalu twarzy. Po dłuższym stosowaniu, jesteśmy w stanie pozbyć się głębszych zmarszczek, spłycić głębokie bruzdy, wymodelować owal twarzy, pozbyć się blizn, rozstępów, nadmiernej pigmentacji, zmian trądzikowych i potrądzikowych oraz spłycić pory skóry – zminimalizować ich widoczność, zagęścić włosy i cofnąć procesy łysienia. Efekty rolowania potęgować można łącząc je z aktywnymi składnikami ampułek i serum. Dzięki mikrodziurkom, dobroczynne składniki są w stanie przeniknąć w głębsze warstwy skóry – jak wiemy, naskórek pełni funkcje obronne, dlatego działa często jak tarcza ochronna, która hamuje procesy wnikania czegokolwiek do wnętrza organizmu. Jest to jego ogromną zaletą, jednak kiedy chodzi o zabiegi kosmetyczne, luki w jego strukturze są wręcz pożądane. Należy jednak zachować przy tym bezwzględne warunki higieny i zadbać o sterylność podczas zabiegu.

CZYM MOŻNA NAKŁUWAĆ SKÓRĘ?

Nakłucia można wykonywać profesjonalnymi sprzętami typu: dermapen, igłami przy mezoterapii, głowicą Vital Injectora do mezoterapii próżniowej, stemplami i derma rollerami. Te ostatnie, którym poświęcony jest artykuł, to idealny zamiennik kosztownych maszyn i drogich zabiegów w salonach kosmetcznych.

DLACZEGO ROLOWANIE JEST TAKIE SKUTECZNE?

Dermaroller o przybliżonej ilości igieł około 540 sztuk, przebija warstwę rogową naskórka. Tworzy on przy tym gęstą sieć mikrokanalików, których liczba sięga do 500 000 kanalików, powstałych podczas 5 do 10 minut zabiegu. Te mikrokanaliki, wspierają absorbcję – wchłanianie, składników odżywczych zawartych w preparatach, umożliwiając przy tym przenikanie substancji wgłąb skóry. Poziom wchłaniania wzrasta od 400 do 1000 razy.To imponujące wyniki dające tak dobre rezultaty odmładzające i lecznicze.

ILE KOSZTUJE DERMA ROLLER?

Koszt derma rollera zaczyna się od 20 paru złotych i sięga do 400zł (tu już wchodzą w grę rollery o igłach z najlepszej stali chirurgicznej i dotyczą profesjonalnych marek używanych w gabinetach medycyny estetycznej). Polecam wybierać sprzęt ze środkowej półki – czyli nie ten najtańszy, bo niestety igły bardzo szybko się tępią, rolka często zacina i w konsekwencji, po kilku zabiegach sprzęt nadaje się jedynie do kubła. Jeśli chodzi o te najdroższe – nie ma sensu przepłacać, ponieważ na użytek domowy, gdzie zabieg wykonujemy tylko na sobie, nie potrzebujemy rollera, który odpowiednio odkażane, może być stosowany przy zabiegach u wielu osób.

NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS WYBORU DERMA ROLLERA?

Oczywiście na jego przeznaczenie – czyli obszar, który chcemy rolować. Cała twarz, okolice oczu i ust, dekolt, głowa, całe ciało – rolować możemy się jak widać od stóp do głów. Jeżeli już wybierzemy strefę ciała, na której nam najbardziej zależy, by poprawić jej wygląd, to szukamy rollerów o odpowiedniej szerokości rolki, długości igieł i ich zagęszczeniu.

JAKĄ DŁUGOŚĆ IGIEŁ WYBRAĆ?

Do skóry twarzy, szyi i dekoltu, polecam dermarollery do twarzy o długości igieł 1 mm. Do okolic oczu i ust – rollery o tym przeznaczeniu, o długości igieł 0,5 mm. Do odmładzania ciała, likwidacji blizn i rozstępów, zajmujących duże obszary – duże rollery o szerokiej rolce z igłami o długości 2 mm. Jeżeli borykasz się z problemem nadmiernego wypadania włosów o rożnym pochodzeniu albo marzysz o zagęszczeniu włosów – to świetnie sprawdzi się roller do twarzy, ale o długości igieł 0,2 mm – skóra głowy jest bowiem delikatniejsza i bardziej podatna na uszkodzenia.

CZYM DEZYNFEKOWAĆ SPRZĘT?

Do dezynfekcji sprzętów tego typu są stworzone spray’e odkażające, które oprócz bakterii, zwalczają także wirusy. Koszt takiego spray’u zaczyna się od kilkunastu złotych za 250 ml, dwadzieścia parę złoty już za 500 ml, do kilkudziesięciu za litrowe opakowania. Preparat wystarczy na bardzo długo, cena jest znikoma w przeliczeniu na każdy zabieg, a sterylność zachowana w 100%.

CZYM DEZYNFEKOWAĆ SKÓRĘ?

Osobno należy zakupić spray do dezynfekcji skóry, bądź nabyć w aptece Octenisept Spray przyspieszający gojenie się ran – jego koszt jest już większy niż spray’ów do dezynfekcji, bo wynosi około 50 zł za 250 ml.

Uwagi dodatkowe

Sprzęt powinien być stosowany przez 1 osobę. Szczególnie, jeśli mowa o długości igieł od 1 mm w górę. Pamiętajmy o możliwości przenoszenia chorobotwórczych bakterii, wirusów i grzybów. Nie bagatelizujmy tego zagrożenia. Ponadto przed każdym zabiegiem i po nim – dezynfekujmy dobrze sprzęt – od rolki po uchwyt. Ampułkę lub serum nakładać najlepiej przed rolowaniem – o tyle, o ile przy zabiegach na twarz, czy ciało nie zaszkodzi na koniec, to w przypadku wrażliwszej skóry głowy, gdzie mogłoby dojść do nieznacznego krwawienia, spowodowałoby to wypłyniecie preparatu na zewnątrz. Kosmetyk nie zadziałałby na skórę tak, jak powinien. Ampułki i sera dobieramy do potrzeb skóry. Warto się też rozejrzeć za preparatami typowymi pod zabiegi z użyciem dermapena, stempli, rollera czy do mezoterapii.

JAKA JEST TECHNIKA ROLOWANIA?

Rolowanie odbywać się powinno w kilku kierunkach – według tzw. schematu gwiazdy.  Maksymalnie należy rolować 5 razy w każdym kierunku:   

  • pionowym
  • poziomym
  • po przekątnej  

Ruch tam i z powrotem zawsze oznacza 2 razy.

UWAGI DODATKOWE

Podczas rolowania naciągaj delikatnie drugą ręką skórę. Rolowanie będzie łatwiejsze  i zwiększysz efektywność zabiegu.

Po zakończeniu ruchu w danym kierunku, np. poziomym, unieś
derma roller i rozpocznij rolowanie od nowego punktu pod  
zmienionym kątem, w innym kierunku. To gwarancja, że nie powtórzysz 
nakłuwania w miejscu, w którym już rolowałaś.        

JAK MOCNO ROLOWAĆ?

Derma roller należy dociskać ze średnią siłą na twarzy i ciele, a w okolicach oczu ten nacisk powinien być lekki (w szczególności gdy nakłuwamy igiełkami o długości większej, niż  0,5 mm.)

Można rolować dany obszar twarzy lub ciała, najpierw tylko pionowo, potem poziomo i na koniec na ukos bądź naprzemiennie. Ważne, by starać się rolować wszędzie w miarę równomiernie.

JAK DBAĆ O SKÓRĘ PO ZABIEGU?

  • Zaraz po wykonaniu zabiegu  warto  nałożyć zawartość odżywczej ampułki, serum lub maskę o działaniu nawilżającym i łagodzącym. Zwrócić należy szczególną uwagę na jakość kosmetyków, które aplikujemy na nakłuwane miejsca. Powinny zawierać jak najmniej produktów szkodliwych, które mogłyby przeniknąć przez mikronakłucia w głębsze warstwy naskórka.

 

  • Przez kolejne dni po zabiegu wymagane  jest nakładanie, na poddane zabiegowi obszary, produktów nawilżających, łagodzących i odżywczych. Ponadto, aplikowanie kremów z wysokimi filtrami ochronnymi – najlepiej SPF 50, by chronić skórę przed ewentualnym wystąpieniem przebarwień słonecznych.

 

  • W dniach pomiędzy zabiegami derma rollerem  o długości igieł 0,5 mm do 1,0 mm, zaleca się stosowanie preparatów ze składnikami zwiększającymi indukcję (produkcję) kolagenu (między innymi stosowane do zabiegu z rollerem) głównie witamina A, peptydy, witamina C oraz ukierunkowane na konkretny problem naszej skórny. 

 

Mam nadzieję, że post Ci się podobał i przybliżyłam Ci ten efektywny zabieg odmładzający i upiększający naszą skórę. 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *