Wpływ na zdrowie psychiczne

Psychologia młodego wyglądu

Na przestrzeni minionych wieków wyraźnie dostrzegamy, jak zmieniają się kanony piękna. Jednak pomimo tych licznych i zaskakujących zmian, chęć pozostania młodym i atrakcyjnym jest stała. Nasz wygląd ma bowiem znaczący wpływ na życie osobiste, pracę, zarobki, kontakty międzyludzkie, itd. Nie dziwi zatem fakt, że prawie każdy z nas stara się – nie zawsze świadomie, pozyskać interesującym wyglądem sympatię ze strony innych. Uroda kojarzy się nierozłącznie z młodym wyglądem. Dlaczego tak jest?
 
Młody wygląd stał się obsesją współczesnych czasów. Liczne badania pokazują wyraźnie, że pracodawcy często są pozytywniej nastawieni do młodych i atrakcyjnych kandydatów. Osoba odznaczająca się powyższymi cechami, może liczyć na lepsze stanowisko pracy oraz wyższe zarobki. Nie dziwi zatem fakt, że globalny przemysł anti-aging/antystarzeniowy, który reguluje sprzedaż obietnicami zachowania młodego wyglądu na długie lata, jest warty miliardy dolarów.
 
Większość z nas ogranicza swoje podążanie za tym trendem wyłącznie do korzystania z ogólnie dostępnych kosmetyków przeciwzmarszczkowych oraz dbania o sylwetkę. Mniejsza część decydują się na operacje plastyczne i pozostałe zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W każdym z tych przypadków, wyraźnie widać dążenia do zachowania młodego wyglądu i urody. Te pragnienia są wszechobecne.
 
Skąd taka presja?
 
Może z powodu wydłużającej się średniej życia. Żyjemy dłużej, zatem dłużej chcielibyśmy być w dobrej formie. W dobie internetu, mediów społecznościowych, nie jesteśmy w stanie uciec od nieustannego oceniania ze strony innych. Ocenie podlega wszystko – od czubka głowy, po najmniejszy palec u stopy. Jednak pamiętajmy, że sami wystawiamy się na te oceny świadomie lub mniej świadomie dodając swoje zdjęcia w sieci. Czasami chcemy się pochwalić, czasami jesteśmy niepewni i dodając zdjęcia liczymy na komentarze, czy like’i, które mają na celu wzmocnienie poczucia własnej wartości. Osobiście uważam, że ocena ze strony innych nie powinna być wyznacznikiem tego, jak się czujemy i czy jesteśmy z siebie zadowoleni. Nigdy nie będziemy podobać się wszystkim i to właśnie jest piękne, że jest tyle gustów, że każdy może być piękny wizualnie w oczach drugiego człowieka. Wszystko jest względne – pamiętajmy. Dlatego warto znaleźć swój kanon piękna i jego się trzymać. Nie przyrównywać się do kogoś innego i załamywać, tylko inspirować i każdego dnia dążyć do wymarzonego celu wizerunkowego. Pamiętajmy – w dzisiejszych czasach można zmienić wszystko na lepsze. Ale wracając do tematu głównego…
 
Musimy dążyć do stanu, w którym jesteśmy świadomi, że dobrze wyglądamy. Nasza pewność siebie wzrasta, co przekłada się na to, że otoczenie pozytywniej reagują na to, co robimy oraz co mówimy. Nasz wygląd jest ściśle powiązany ze stanem emocjonalnym. Zatem aby obraz nas samych stał się samospełniającą się przepowiednią, musimy najpierw postrzegać siebie, jako osoby młode, atrakcyjne i zdrowe.
 
Na początku XX wieku średnia długość życia wynosiła zaledwie 47 lat. Obecnie to około 80 lat. Naturalna wydaje się potrzeba zachowania etapu zwanego “młodością”, którego przede wszystkim cechuje wysoka jakość życia.
 
Co warunkuje młody wygląd i urodę?
 
Każdy z nas jest niepowtarzalny i posiada unikatową kombinację genów. Stąd tak różnorodne tendencje w utrzymaniu młodego wyglądu i zdrowia. Płeć, geny, hormony – to główne czynniki odgrywają kluczową rolę w procesie starzenia się. Nie są jednak nie do zatrzymania. Coraz więcej badań potwierdza, że aktywność poznawcza, do której zaliczyć można ćwiczenia pamięci, postrzegania, sądzenia, itp., mogą być kluczem do godnego starzenia się. Ponadto ćwiczenia fizyczne – szczególnie siłowe, pomagają cieszyć się estetyczną, silną i smukłą sylwetką do późnej starości.
 
Pamiętajmy, że dobre geny to nie wszystko. To styl życia sprawia, że dziedziczna skłonność do określonych chorób ujawnia się i dana dolegliwość opanowuje nasz organizm. Do znanych przyczyn przedwczesnego starzenia się i utraty młodego wyglądu zalicza się:
– uszkodzenia wywoływane przez wolne rodniki,
– brak kontroli poziomu cukru we krwi,
– zaburzenia systemu detoksykacji organizmu,
– wadliwy system immunologiczny,
– problemy hormonalne.
 
Nigdy jednak nie jest za późno, by wprowadzić pozytywne zmiany w swoim stylu życia. Wystarczy rzucić palenie, ograniczyć spożycie alkoholu, zacząć myśleć, co się spożywa w diecie i wybierać zdrowe zamienniki, podjąć aktywność fizyczną oraz przede wszystkim nastawić się pozytywne do życia. Te zmiany wpłyną w znaczący sposób na polepszenie jakości życia w każdym wieku. Pozwolą zachować młody wygląd i zdrowie na dłużej.
 
Podsumowując, w psychologicznym aspekcie, potrzeba młodego i atrakcyjnego wyglądu jest jedną z głównych potrzeb obecnych czasów. Nie bez powodu krąży powiedzenie, że jak nasz widzą, tak nas piszą. Pierwszego wrażenia nie można zrobić drugi raz ;), także dbajmy o nasz wygląd, stan psychiczny i formę fizyczną, bo to przepustki do lepszego poziomu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *