Cupping czyli odmładzający, próżniowy masaż bańką chińska

Masaż odmładzający twarz bańką chińską zwany inaczej cuppingiem, to jeden z moich faworytów w zakresie odmładzania. O zaletach baniek chińskich można by się rozpisywać w nieskończoność. Znana od tysięcy lat chińska metoda tego typu masażu jest obecna w również w gabinetach kosmetycznych. Jednak często nie mówi się o niej, ponieważ nie wymaga dużego nakładu finansowego i profesjonalnych sprzętów rodem z klinik medycyny estetycznej, które robiłyby “wrażenie”. Bańka chińska jest niepozorna, stworzona z sylikonu, niekiedy spotkać ją możemy w szklanej postaci i częściej jest używana do masaży modelująco-odchudzających (o tym rodzaju masażu będę pisała w jednym z kolejnych artykułów).

JAK DZIAŁA MASAŻ TWARZY BAŃKĄ CHIŃSKĄ?

Masaż działa pobudzająco na przepływ krwi, stymulując tym samym system limfatyczny. W konsekwencji redukuje stany zapalne i wygładza oraz spłyca napotkane na swojej drodze zmarszczki i bruzdy. Banka chińska umożliwia próżniowe zassanie skóry w miejscu przyłożenia i podczas przesuwania przyboru do masażu po skórze. Daje to widoczne już po pierwszym użyciu efekty, które potęgują się przy każdym, kolejnym poprawnie wykonanym masażu. Podczas zabiegu odczuć można niesamowitą ulgę rozluźnianych mięśni twarzy. Czujemy głębokie odprężenie. Kiedy wspomniane napięcie mięśni ustępuje, skóra staje się bardziej jędrna, policzki pełniejsze, owal twarzy wymodelowany.

IMG_0605

DLA KOGO POLECANY JEST MASAŻ PRÓŻNIOWY BAŃKĄ CHIŃSKĄ?

Ten zabieg odmładzający polecany jest wszystkim osobom, które chciałyby odmłodzić skórę twarzy, spłycić zmarszczki i bruzdy, pozbyć się obrzęków spowodowanych zastojem limfy, wymodelować owal twarzy, dodatkowo ujędrnić skórę szyi i dekoltu, rozluźnić spięte mięśnie, zrelaksować się. Masaż można również traktować jako zabieg profilaktyczny, zapobiegający pierwszym oznakom starzenia się skóry.

JAKIE SA PRZECIWWSKAZANIA DO MASAŻU BAŃKĄ CHIŃSKĄ?

 • gorączka,
 • przeziębienie,
 • choroby nowotworowe i zakaźne,
 • padaczka, zespół odstawienia alkoholu czy narkotyków,
 • przerwanie ciągłości i stany zapalne skóry łącznie z siniakami i obrzękami niewiadomego pochodzenia,
 • stwardnienie rozsiane (SM) w okresie nowego rzutu choroby,
 • hemofilia,
 • cera naczyniowa,
 • niewydolność krążenia, w tym zapalenie żył i żylaki,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • wady serca i choroby serca,
 • miesiączka,
 • ciąża,
 • poparzenia skóry.
IMG_0615

DLACZEGO WŁAŚCIWA TECHNIKA MASAŻU JEST KLUCZOWA?

Nowoczesne bańki chińskie o wydłużonym kształcie są niezwykle wygodne w użyciu. Są przeważnie wykonane z miękkiego silikonu wysokiej jakości. Te cechy produktu umożliwiają łatwe wykonanie masażu w domowym zaciszu. Kluczowa staje się tu metodyka wykonania zabiegu, bowiem niewłaściwie wykonany masaż może zaszkodzić twojej skórze oraz mięśniom. Głównie jest to spowodowane nieprawidłowym kierunkiem ruchów, co może doprowadzić do zalegania toksyn w układzie limfatycznym. Nie zostaną one prawidłowe usunięte, tylko odprowadzone w miejsca twarzy, z których nie będą mogły znaleźć ujścia.

 

POPRAWNA TECHNIKA MASAŻU

Na poniższych grafikach znajdziesz sekwencję poprawnych ruchów na każdej, z kluczowych partii twarzy i szyi. Strzałki wskazują kierunki ruchu bańki, przesuwającej się po skórze. Zawsze należy oczyścić dobrze twarz przed wykonaniem zabiegu.

PRZYGOTOWANIE SKÓRY DO ZABIEGU

Umyj twarz lub/i szyję żelem do mycia twarzy. Stonizuj. Osusz ręcznikiem papierowym. Zdezynfekuj bańkę chińską spray’em antybakteryjnym. Odczekaj aż wyparują jego resztki. Nanieś na twarz olejek arganowy lub oliwkę. ja polecam naturakny, mocno odżywczy olejek arganowy. Obecnie używam olejku z linii Eco Beauty ORIFLAME. 

ODPOWIEDNIE ZASSANIE

Żeby masaż był skuteczny, a bańka poprawnie prowadzona po ciele, należy delikatnie naciągnąć  skórę jedną ręką, a drugą ścisnąć bańkę palcami, przyłożyć ją pod kątem 90 stopni (prostopadle) do danej partii skóry i przesuwać zgodnie z kierunkiem strzałek. 

Pamiętaj, że przed każdym oderwaniem bańki od skóry, musisz ją ścisnąć, żeby pozbyć sie efektu “zassania” i dopiero wtedy ściagnąć bańkę z masowanej partii.

UWAGA! Zanim przesuniesz bańkę po którejkolwiek z partii skóry sprawdź, jak reaguje na efekt próżniowego zassania skóry. Zassaną bańkę ściśnij ponownie palcami zanim oderwiesz ją od skóry i obejrzyj miejsce zassania. Jeżeli zauważysz popękane naczynka, wybroczyny, to znak, że masz skórę płytko unaczynioną i masaż bańką chińską niekoniecznie jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Nawet przy skórach normalnych, mogą pojawić sie pojedyncze siniaczki, które wchłoną się znacznie szybciej po zastosowaniu maści z zawartością heparyny. 

PRAKTYKA CZYNI MISTRZA

Wraz z każdym kolejnym masażem, nabierzesz wprawy – Twoje ruchy staną sie płynne i jeszcze skuteczniejsze. Zauważysz znacznie lepsze efekty. 

ROZMIAR BAŃKI A DANA PARTIA SKÓRY

Najmniejsza bańka o średnicy około 1 cm służy do masażu okolic oczu i ust. Natomiast bańka o średnicy około 3 – 4 cm – do masażu twarzy, szyi i dekoltu. Większe średnice baniek sprawdzają się przy zabiegach wyszczuplająco – antycellulitowych na ciało.

Bańki można zakupić na www.aliexpress. Koszt takiego zestawu to około 60 zł. Nie polecam tańszych zamienników – muszą być wykonane z dobrej jakości, bezzapachowego sylikonu.

Przeczytało: 22 400