
Higiena przyborów do makijażu – 5 prostych zasad
HIGIENA PRZYBORÓW DO MAKIJAŻU – 5 PROSTYCH ZASAD
Przybory takie, jak pędzle, gąbeczki, aplikatory, itp., ułatwiają nam codzienne nakładanie kosmetyków. Częste ich używanie wymusza na nas zachowanie odpowiedniej higieny i dbanie o akcesoria, by posłużyły na dłużej. Co zrobić? Oto 5 prostych rad…
1.Odpowiedni kosmetyk do mycia
Kupując przybory do nakładania makijażu zadbaj o ich jakość, a nie tylko stronę estetyczną, by podczas mycia i czyszczenia nie wypadło całe włosie z pędzli, rączka nie rdzewiała, a gąbeczka do makijażu nie pachniała “chińskim bazarem” i nie pokruszyła się po pierwszym użyciu. Dobrej jakości akcesoria możesz myć przy użyciu specjalnych szamponów, sprayów czy delikatnego mydła. O profesjonalne kosmetyki do mycia pytaj w drogeriach i perfumeriach.
2.Poprawne mycie
Przy użyciu mydła bądź szamponu – nałóż kosmetyk na myty przedmiot, głaszcz wymywając zanieczyszczenia i resztki kosmetyków do makijażu. Staraj się nie wykręcać ani nie zmieniać kształtu przedmiotu, ponieważ jest on narażony na uszkodzenia mechaniczne. Dokładnie spłucz mydło, bądź specjalny szampon.
(Profesjonalny szampon do mycia akcesoriów jest antybakteryjny i przyjazny dla delikatnego włosia pędzli bądź struktury gąbeczek i pacek.)
Jeżeli zależy Ci na czasie i chwilowym, szybkim oczyszczeniu sprzętu, idealny będzie spray do czyszczenia dostępny również w drogeriach. Połóż myty przedmiot na papierowym ręczniku i spryskaj niewielką ilością specyfiku. Pocieraj gąbeczkę, packę lub włosie pędzla o papier aż akcesoria będą czyste.
UWAGA! Jeśli posiadasz cerę trądzikową bądź tłustą, sprzęt powinnaś myć przynajmniej raz w tygodniu, a dezynfekować sprayem do odkażania sprzętów bądź skóry przed każdym użyciem i po.
3.Suszenie
Pod żadnym pozorem nie przyspieszamy wysychania akcesoriów ciepłem suszarki, czy kaloryfera. Muszą wysychać naturalnie, leżąc swobodnie i płasko w suchym pomieszczeniu. Końcówki pędzli powinny wystawać poza blat. Woda paruje na całej powierzchni równomiernie – nie powoduje gnicia którejś z części. Gąbeczki i packi również suszymy kładąc je na papierowym ręczniku i zmieniając ich położenie stronami po czasie schnięcia.
4.Dezynfekcja
Przed każdym użyciem możesz spryskać sprzęt płynem do dezynfekcji sprzętów, bądź skóry. W sprzedaży znajdziesz spraye odkażające – takie, jak używają kosmetyczki w swoich salonach. preparaty te są wydajne i niedrogie, a zagwarantują nam pełną higienę. Zabijają nie tylko bakterie, ale także niektóre groźne wirusy. Jeśli posiadasz cerę trądzikową bądź tłustą, w szczególności powinnaś zadbać o właściwą higienę akcesoriów, by nie roznosić bakterii i nie rozprzestrzeniać infekcji.
5.Właściwe przechowywanie
Akcesoria i kosmetyki do makijażu najlepiej trzymać w pokoju, w toaletce, w szufladach lub organizerach. Specyficzne warunki panujące w łazienkach – wilgoć i ciepło, sprzyjają rozwojowi bakterii. Szczególnie ważne jest trzymanie pędzli w zamkniętych słoikach, lub pod przykryciem, by dodatkowo nie osiadał na nich kurz. Gąbeczki i packi również chronimy przed niepotrzebnym zakurzeniem. Pamiętajmy, że każdego dnia aplikujemy nimi kosmetyki na twarz, szyję, czy dekolt, nanosząc wszystko co na nich się znajduje, na skórę.

